1. Zgodnie z zapisami Rozporządzenia zmianie ulega wymagany dotychczasowo pełen Plan Nawożenia na szczegółowy Plan Nawożenia Azotem.
2. Rozporządzenie nie narzuca obowiązku opiniowania Planów Nawożenia Azotem przez podmioty nabywające nawozy naturalne z dużych ferm, tzn. z ferm które prowadzą chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk, chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior, jednakże zwracamy uwagę, iż Rozporządzenie z 12 lutego 2020 nie znosi obowiązków wynikających z innych aktów prawnych.
W związku z Rozporządzeniem z 12 lutego 2020 r. pojawiają się ważne zmiany natury technicznej:
1. Począwszy od 1 stycznia 2019 roku opiniowaniu w OSCHR w Poznaniu będą podlegały Plany Nawożenia Azotem opracowane na formularzu zamieszczonym na dole tej strony. 2. W związku z faktem, iż opiniowanie Planów Nawożenia Azotem będzie odbywało się we właściwej terytorialnie ze względu na położenie gruntów Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej, do OSChR w Poznaniu należy kierować wnioski o opinie dotyczące gruntów położonych na terenie jej działania (zasięg terytorialny OSChR w Poznaniu w zakładce Terytorialny Zasięg Działania). 3. W przypadku położenia gruntów poza terenem działania OSChR w Poznaniu i wynikającej stąd konieczności zaopiniowania Planu Nawożenia Azotem przez inną Stację, należy sprawdzić warunki opiniowania we właściwej terytorialnie ze względu na położenie gruntów Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej i zwrócić się do niej z wnioskiem wraz z wymaganą przez Okręgową Stację dokumentacją.
Jednocześnie zwracamy uwagę, iż fakt zmian narzuconych w efekcie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020, nie zwalnia ze spełniania innych zobowiązań dotyczących Planów Nawożenia wynikających z pozostałych aktów prawnych, czy też powstałych w następstwie podpisanych umów i dokumentów formalnych, w tym m.in. pozwoleń zintegrowanych oraz innych obowiązków i wymogów powstałych poza w/wym Rozporządzeniem.
OPINIOWANIE PLANÓW NAWOŻENIA
KOGO DOTYCZY?
Opiniowanie planów nawożenia zgodnie z zapisami Rozporządzenia z 12 lutego 2020 roku obejmuje tylko duże fermy drobiu i trzody chlewnej. Każdy podmiot, który prowadzi chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk, chów lub hodowlę świń powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior: 1) opracowuje coroczny plan nawożenia azotem zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej, na podstawie składu chemicznego nawozów oraz potrzeb pokarmowych roślin i zasobności gleb, uwzględniając stosowane odpady i nawozy, 2) może zbyć do 30% gnojówki i gnojowicy do bezpośredniego wykorzystania na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności, a pozostałą ilość przeznaczyć do produkcji biogazu rolniczego lub zagospodarować na użytkach rolnych, których jest posiadaczem i na których prowadzi uprawę roślin
3) występuje do właściwej terytorialnie ze względu na położenie gruntów Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej o wydanie opinii o planie nawożenia – nie później niż do dnia rozpoczęcia stosowania nawozu naturalnego 4) kopię planu nawożenia wraz z opinią przekazuje do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska właściwych ze względu na miejsce stosowania nawozów naturalnych.
Natomiast pozostałe wymienione w Rozporządzeniu gospodarstwa powyżej 100 ha UR lub uprawiające powyżej 50 ha roślin intensywnych oraz gospodarstwa posiadające powyżej 60 DJP nie muszą swoich planów nawożenia opiniować w OSChR.Także mniejsze gospodarstwa powyżej 10 ha UR oraz posiadające powyżej 10 DJP nie muszą swojej dokumentacji związanej z nawożeniem opiniować w OSChR. JAK SPORZĄDZAĆ PLANY NAWOŻENIA AZOTEM ?
ZASADY OGÓLNE SPORZĄDZANIA PLANÓW NAWOŻENIA.
Plany Nawożenia Azotem mogą być opracowywane w oparciu o:
I. Aktualne wyniki badań:
a. na zawartość azotu mineralnego w glebie
b. w zakresie określenia kategorii agronomicznej gleby – na podstawie: • sprawozdań (wyników) badań na makroelementy zawierających informacje o kategorii agronomicznej gleby
lub
• wyników badań składu granulometrycznego wykonanych w laboratorium OSCHR lub w innym akredytowanym laboratorium w zakresie badań gleby pozwalające na ocenę kategorii agronomicznej gleby
c. na skład nawozu naturalnego (zawartość N, P, K) wykonane w laboratorium OSCHR lub w innym laboratorium akredytowanym w zakresie badań nawozów naturalnych (za aktualne badania uznaje się wyniki jeżeli odnoszą się do aktualnego kierunku produkcji. Przy niezmiennym sposobie żywienia i przechowywania nawozu można przyjąć okres do 4 lat).
lub
II. Dane tabelaryczne zgodnie z danymi i wskaźnikami zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 w sprawie przyjęcia: „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu.
Szczegółowe informacje w kwestii nowych obowiązków podmiotów rolnych oraz Planów Nawożenia Azotem można znaleźć w Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 w sprawie przyjęcia: „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
JAK SKŁADAĆ WNIOSKI O OPINIĘ?
UWAGA! Proszę zwrócić uwagę na kompletność składanej dokumentacji celem wydania każdej kolejnej opinii zgodnie z zamieszczonym poniżej wykazem załączników - w szczególności na dołączanie wersji elektronicznej Planu Nawożenia w formacie pliku excel opracowanym na wzorcu „PNA” opublikowanym na stronie internetowej. Dokumentacja niekompletna lub nieuwzględniająca zmiany przepisów od 1.01.2019 roku nie będzie opiniowana.
Proszę składać dokumentację w oparciu o nowy wniosek o wydanie opinii.
Zlecając Stacji wydanie opinii o planie nawożenia klient składa listownie lub osobiście następujące dokumenty:
1) Wniosek o wydanie opinii o Planie Nawożenia. 2) Plan nawożenia (2 egz.) w wersji papierowej opracowany wg wzoru zamieszczonego na stronie internetowej (lub zleca opracowanie planu Stacji).
3) Aktywną (edytowalną) wersję elektroniczną planu w wersji programu excel w formularzu ”PNA” na płycie CD lub innym nośniku elektronicznym lub plik excel Planu Nawożenia „PNA”przesłany drogą mailową na adres Kierownika Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa OSChR w Poznaniu.
4) Kopię wyników badań odczynu i zasobności gleb (pH,P,K,Mg) zawierającą informację o kategorii agronomicznej gleby lub kopię wyników badań składu granulometrycznego wykonanych w laboratorium OSChR lub w innym akredytowanym laboratorium w zakresie badań gleby pozwalającą na ocenę kategorii agronomicznej gleby. 5) W przypadku obliczeń w planie Nawożenia na podstawie badań gleby - kopię wyników zawartości azotu mineralnego w glebie.
6) W przypadku obliczeń w planie Nawożenia na podstawie badań nawozu naturalnego – kopię wyników badań nawozu naturalnego (zawartość N, P, K) wykonanych w laboratorium OSCHR lub w innym laboratorium akredytowanym w zakresie badań nawozów naturalnych (za aktualne badania uznaje się wyniki odnoszące się do aktualnego kierunku produkcji. Przy niezmiennym sposobie żywienia i przechowywania nawozu można przyjąć okres do 4 lat).
7) W przypadku zastosowaniu do obliczeń w Planie Nawożenia współczynnika odliczenia koncentracji azotu w nawozach naturalnych „w” – kopię dokumentacji potwierdzającej stosowanie obniżonej koncentracji białka w dawce pokarmowej.
Za wydanie opinii Stacja pobiera opłatę (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 grudnia 2007r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie opinii o planie nawożenia oraz sposobu jej uiszczania (Dz.U. Nr 233 poz.1716) z późn. zmianami). Zleceniodawca wnosi opłatę po otrzymaniu pocztą „ Zlecenia do zapłaty” określającego kwotę oraz warunki płatności. Faktura wystawiona zostanie po odnoto-waniu wpłaty i dołączona do opinii. Opinia o planie nawożenia zostanie wysłana pocztą.
Uwagi: Nie przyjmujemy do zaopiniowania planów nawozowych opracowanych w programie PlanoRS lub innych programach niż wzorzec zamieszczony na naszej stronie internetowej.
Osoby, które sporządzają plany nawożenia w oparciu o wyniki badania nawozu naturalnego zawierające niepewność (w Sprawozdaniu z badań w wierszu z danymi cyfrowymi procentowej zawartości poszczególnych składników pojawia się znak ± ), proszę o wykonanie obliczeń dla zastosowanej dawki azotu z uwzględnieniem górnej granicy tej niepewności, tzn. jeżeli np. w wynikach badań pomiotu kurzego podano wynik 2,59±0,36%, to do obliczeń należy przyjąć zawartość azotu 2,95% (2,59%+0,36%).
Druki do pobrania:
- Wniosek o zaopiniowanie Planu Nawożenia Azotem (PNA).
- Wniosek o sporządzenie Planu Nawożenia Azotem (PNA).
- Dane do Planu Nawożenia Azotem PNA 2.4 (wypełniany na życzenie sporządzającego plan).
- Formularz Planu Nawożenia PNA na potrzeby opiniowania w OSChR w Poznaniu (wersja 2.4_2023)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.
|